Ayurvédikus receptek télre

Az ayurvéda hagyományában egyik legfontosabb aspektus az étkezés. Amit viszünk a gyomrunkba, abból épülnek a sejtjeink, a hangulatunkra is hatással van. Ezekre a hosszú, sötét, téli napokra két meleg, ayurvédikus folyadékot ajánlanék. Egy mandulás italt és egy sütőtök krémlevest. Mellékelve van a receptek alatt az ételek ayurvéda szempontjából ismert jótékony hatása.Ebben az időszakban láthattok majd az oldalon részt is az ayurvédikus receptek télre sorozatból.
Ayurvédikus receptek télre

Háromféle típusba osztja az embereket, alkati és jellem szempontból.  Ezek a vata, pitta és kapha jellemek. Van ezeknek a kevert verziója, mint a vata-pitta és így tovább. Nemcsak ez embereket, de az ételeket is ezek csoportok mentén kategorizálja. Például a gyömbérnek fűszeres, meleg jelleme van. 

Az ayurvédában nagyon fontos, hogy az évszaknak megfelelően táplálkozzunk, és kúráljuk magunkat. Nyárhoz kapcsolódik az napsütés, érés, a télhez pedig a hideg, bekuckózás. Ezt a folyamatot a természetben is nyomon követhetjük. A levelek és gyümölcsök életre kelnek megérnek, míg a tél beköszöntével a visszahúzódás, lombhullatás a jellemző. Ezért télen szükséges a színes, vitamindús, folyadékban gazdag táplálék magunkhoz vétele.

Az ayurvédikus étrendet a saját, egyéni alkathoz mérten, a testünk egyensúlyhiánynak figyelembevételével alakíthatjuk ki. Az ayurvéda megmutatja a konkrét testtípus igényeit és azt, hogy mit kell előnyben részesíteni. Ha bevisszük a konyhánkba, és elsajátítjuk ezt ősi étrendet, megfigyelhetjük, hogy kevesebbet eszünk, de jobban érezzük magunk tőle. Jobb lesz a közérzetünk, elégedettebbnek érezzük magunkat, mert amit eszünk, az valóban táplál. Mivel az ayurvéda úgy véli, hogy minden betegség az emésztőrendszerben kezdődik, az étel az első gyógyszer. A testünk ideális, egészséges táplálkozással optimális egészséget tud fenntartani.

Szeretnénk pár receptet hozni, ami így a téli időszakban is a megfelelő értékű tápanyagot és vitamin forrásokat nyújtja. A szervezetünknek ilyenkor is fontos a kellő ásványi anyagban és rostban gazdag ételek fogyasztása. Figyeljünk oda az egészséges életmódra, ami a helyes táplálkozásnál kezdődik.

Nézzünk két ayurvédikus receptet télre!

 

Datolyás- mandulás meleg ital

Hozzávalók

  • 1 csésze mandulatej
  • 1 csipet fahéj
  • 2 darab magozott datolya
  • kis darab gyömbér

Elkészítés

A legjobb eredményért csinálhatunk házi mandulatejet.

  1.       A datolyát áztassuk be 5-10percbe meleg, langyos vízbe.
  2.       A mandulatejet langyosítsuk fel, semmiképp se forraljuk.
  3.       Az összes összetevőt tegyük egy mixerbe és turmixoljuk össze.
  4.       Az intenzívebb hatás érdekében hozzáadhatunk 1 teáskanál ghee-t (indiai tisztított vaj). Ha nincs otthon ghee-n, a kókuszzsír is megfelel.

A mandulatejet helyettesíthetjük kókusztejjel is.

Hogyan hat ez a téli ayurvédikus recept?

A habos-mandulás ital feltölti és táplálja a testet, a meleg és krémes jelleme miatt különösen jól tud esni hideg időben. Ez az ital a jelleme miatt tökéletes kiegészítője az ayurvédikus étrendnek. A datolyák megédesítik, míg a gyömbér a tüzes jellemét adja a turmixhoz. Megkoronázzuk a fahéjjal, am a fűszeres, csípős jelleme miatt, igazi ízkompozíciót ad az italnak. Felmelegíti és komfortos érzésekkel tölti meg az egész testet. Hideg időszakban ez a krémes, datolyás, mandulás ital megnyugtatja az elmédet és édesíti a hangulatot.

Érdemes kipróbálni!

 

Sütőtök krémleves édesköménnyel és gyömbérrel

Hozzávalók

  • ¼ teáskanál feketebors
  • közepes méretű sütőtök
  • 1 teáskanál édeskömény
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 2 evőkanál ghee (lehet kókuszzsír is)
  • kis darab gyömbér (ízlés szerint)
  • fél lime leve
  • kisebb méretű vöröshagyma
  • só, víz

Elkészítés

  1.       A sütőtököt 180 fokon fél órára tegyük be a sütőbe. Sütés után a héj könnyen eltávolítható. Hámozás után vágjuk kis kockákra a tököt.
  2.       Melegítsünk 2 evőkanál ghee-t egy nagy edényben. Adjunk hozzá a kockára vágott hagymát és pirítsuk meg. Vágjuk fel a gyömbért és a fokhagymát, és majd dobjuk bele az edénybe, amikor a hagyma barnulni kezd. Adjunk hozzá sót, borsot és az édesköményt. További harminc másodpercig süssük, ügyelve arra, hogy a fokhagyma ne égjen meg. Majd adjuk hozzá a kockázott sütőtököt és 4 csésze vizet. Forraljuk fel.
  3.       Tegyük kicsire a lángot és nagyjából még 20 percig főzzük. Turmixoljuk össze, ha megpuhult a sütőtök. A kész levesbe nyomjunk egy fél lime levét.
  4.       Forrón tálaljuk, akár magvas kenyér kíséretével.

Hogyan hat ez a téli ayurvédikus recept?

A Sütőtök krémleves édesköménnyel és gyömbérrel melegséget és feltöltődést kínál számunkra. A természetben a nyári napon a gyümölcsök és zöldségek magukba szívják a nap erejét. Ugyanígy a sütőtöknek a csodás narancssárga színe emlékeztet minket a nyári napsütésre, amelyet ősszel és télen tudunk learatni és táplálékként magunkhoz venni. Mostmár az édes és érett sütőtökkel találkozunk, amely nagyszerű része a téli étrendnek. Ebben az időszakban, amikor a testünk színesebb, táplálóbb, földelőbb ételekre vágyik, érdemes beikatatni az étrendünkbe. A gyömbér és az édeskömény jelleméből adódóan forró és ezáltal könnyebb emészthetőséget ad ennek a kellemes levesnek. Ez a legkiválóbb otthoni hangulatú étel – megelégedést hoz a belső otthonunkba.

Ha szeretnénk többet megtudni az ayurvédikus táplálkozásról, érdemes szakkönyveket és szakértők ajánlásait megkérdezni. Ez egy nagyszerű irány az egészséges életmód kialakításához és a tudatos étkezéshez egyaránt.

A fenti két recept teljesen az ayurvéda hagyományaihoz hű, forrás: JoyfulBelly school of ayurvedic diet.

BELÉPÉS

Lost your password

REGISZTRÁCIÓ

By clicking on “Register Now” button you are accepting the Terms & Conditions